Разлика помеѓу преработките на „Повреда“

Додаден 1 бајт ,  пред 5 месеци
 
* Четврт степен Carbonificatio - јагленисување;
 
=== СмрзнотициСмрзнатини (Congelatio) ===
СмрзнотицитеСмрзнатините настануваат под дејство на ниски температури при што доаѓа до локални оштетувања на кожата и подлабоките ткива. Кај смрзнотицитесмрзнатините има три степени и тоа:
 
* Прв степен Congelatio erithemathosa - црвенило, болка, оток;