Ӱ: Разлика помеѓу преработките

Одземени 15 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Форматна исправка, replaced: '''Буквата → ''', ''' е → ''' —
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Исправка на име на предлошка, replaced: {{Никулец за кирилична буква}} → {{кирилица-никулец}})
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: '''Буквата → ''', ''' е → ''' —)
 
}}
 
'''Буквата Ӱ''' е дел од [[кирилица|кириличната несловенска азбука]]. Буквата ја користи [[хакаски јазик]] [[мариски јазик]] [[алтајски јазик]] и [[хантиски јазик]]. Буквата потекнува од кириличната буква У со одредени модификации. Буквата има звучна вредност /y/ .
{{кирилица-никулец}}