Разлика помеѓу преработките на „Ӆ“

Одземени 15 бајти ,  пред 5 месеци
с
→‎top: Форматна исправка, replaced: '''Буквата → ''', ''' е → ''' —
с (→‎top: Исправка на име на предлошка, replaced: {{Никулец за кирилична буква}} → {{кирилица-никулец}})
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: '''Буквата → ''', ''' е → ''' —)
 
}}
 
'''Буквата Ӆ''' е дел од [[кирилица|кириличната несловенска азбука]]. Буквата ја користи [[клидинсколапонски јазик|клидинсколапонскиот јазик]]. Потекнува од кириличната буква Л со одредени измени. Буквата има звучна вредност /ɬ/.
 
{{кирилица-никулец}}