12 (број): Разлика помеѓу преработките

Одземен 1 бајт ,  пред 1 година
ситна поправка
Нема опис на уредувањето
(ситна поправка)
 
'''12 (дванаесет)''' — [[број]] и име на [[глиф]]от што го претставува тој број. Тој е природен број што следи после бројот [[11 (број)|11]] а претходник на бројот [[13 (број)|13]].
 
Делители на бројот 12 се-: 1, 2, 3, 4, 6 и самиот број 12.
 
Содржатели на бројот дванаесет се сите броеви кои го содржат во себе и кога кеќе бидат поделени со истиот, резултатот кеќе изнесува цел број.
 
Едни од содржателите на 12 се:
 
-* 24 (24:12=2)
-* 36 (36:12=3)....
 
'''''Дванаесет е парен број.'''''
-36(36:12=3)....
 
'''''Дванаесет е парен број.'''''
 
== Поврзано ==
* [[дузинаДузина]]
 
{{Број-никулец}}