Разлика помеѓу преработките на „Роман“

Додадени 25 бајти ,  пред 11 година
{{литература}}
({{литература}})
{{литература}}
'''Роман''' е долго раскажувачко литературно дело засновано на замислена приказна, односно кое не се потпира целосно на факти. За првпат романот како литературна форма се појавил во 11. век, но поради широките можности останал во употреба и во современата литература.