Разлика помеѓу преработките на „Изгубениот хоризонт“

с
нема опис на уредувањето
с
с
'''„Изгубениот хоризонт''' ([[англиски]]: ''Lost Horizon'') - американски [[филм]] од 1937 година, во [[режија]] на [[Френк Капра]]. Главните улоги ги толкуваат: [[Роналд Колман]], [[Џејн Вајат]], Џон Хауард и ЕдвартЕдвард Еверет Хортон. „Изгубениот хоризонт“ своевремено го сметале за предолг, па за потребите на прикажувањето во кино-салите бил многу скратен. Поради тоа, некои делови од филмот данас се сметаат за изгубени. Во најкомплетната верзији на филмот, употребен е сочуваниот тонски запис, но за некои сцени нема слика така што тие се покриени со [[Фотографија|фотографии]] од снимањето. Прескап, скратен и слабо прифатен во времето кога бил снимен (иако освоил два „[[Оскар]]а“), „Изгубениот хоризонт“ данас се смета за ремек-дело.<ref>[https://www.rts.rs/page/tv/ci/story/18/rts-2/4309940/izgubljeni-horizont.html РТС, Изгубљени хоризонт (пристапено на 5.4.2021)]</ref>
 
==Синопсис==
Бегајќи со авион од [[револуционер]]ите, британскиот [[дипломат]] Роберт Конвеј (го игра Ковеј) и група луѓе летаат над [[Хималаи]]те, но [[авион]]от се урива. Патниците ги спасуваат жителите ан таинствената земја Шангри-ла, место кое е многу слично на [[рај]]от. Заштитена со планини од светот, Шангри-ла му изгледа на Конвеј како идеално место за да остане да живее, но неговото воодушевување не го делат останатите патници...<ref>[https://www.rts.rs/page/tv/ci/story/18/rts-2/4309940/izgubljeni-horizont.html РТС, Изгубљени хоризонт (пристапено на 5.4.2021)]</ref>
 
== Наводи ==
[[Категорија:Филмови со Роналд Колман]]
[[Категорија:Филмови со Џејн Вајат]]
[[Категорија:Филмови со ЕдвартЏон Еверет ХортонХауард]]
[[Категорија:Филмови со Едвард Еверет Хортон]]