12 (број): Разлика помеѓу преработките

Додадени 499 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][непроверена преработка]
с (→‎Поврзано: Додадена категорија)
сНема опис на уредувањето
 
'''12 (дванаесет)''' — [[број]] и име на [[глиф]]от што го претставува тој број. Тој е природен број што следи после бројот [[11 (број)|11]] а претходник на бројот [[13 (број)|13]].
 
Делители на бројот 12 се-1, 2, 3, 4, 6 и самиот број 12
 
Содржатели на бројот дванаесет се сите броеви кои го содржат истиот број во себе и кога ке бидат поделени со бројот, резултатот ке изнесува цел број.
 
Едни од содржателите на 12 се
 
-24 (24:12=2)
 
-36(36:12=3)....
 
'''''Дванаесет е парен број.'''''
 
== Поврзано ==