Разлика помеѓу преработките на „Хирохито“

Одземени 2 бајти ,  пред 9 месеци
с
→‎top: Јазично подобрување, replaced: постхумно → посмртно
с
с (→‎top: Јазично подобрување, replaced: постхумно → посмртно)
[[Податотека:Emperor Showa.jpg|thumb|300px|Царот Хирохито сликан во Кјото, 1928.]]
'''Хирохито''' ([[јапонски]]: 裕仁) ({{роден на|29|април|1901}} - {{починал на|7|јануари|1989}}) бил [[цар на Јапонија]] од [[1926]] до неговата смрт. Во Јапонија е познат по неговото постхумнопосмртно име Шоова Тенноо (јапонски: 昭和天皇).
 
Првиот дел на неговото владеење ([[1926]] - [[1945]]) се случило во времето кога се зајакнувала воената сила на [[влада]]та. Иако [[Устав]]от пропишувал дека само царот смеел да управува со Јапонското царство и неговата [[армија|војска]] и [[воена морнарица]], вистинската ситуацијата била поинаква. Тој всушност претставувал само фигура. [[Политика]]та на тогашната влада довела до [[војна]] со [[Кина]] ([[1937]] - [[1945]]) и [[Втората светска војна]]. Како последица на тоа, и до денес кај некои жители на азиски држави окупирани од страна од јапонската царска армија, често имаат непријателски однос кон јапонското царско семејство.
 
По јапонскиот пораз во Втората светска војна, [[САД]] преку генералот [[Даглас Мекартур]] му дозволила на Хирохито да продолжи со неговото владеење, но без традиционалното тврдење дека бил потомок на „Сончевиот Бог“ поради што биле жртвувани многу животи за текот на војната ([[камиказе]]). На Хирохито и Јапонија им се овозможило да се концентрираат на развивање на економијата во кој домен државата стекнала голем напредок.
 
Во натамошното владеење на Хирохито тој постанал активен член во општиот јапонски живот. Извршувал многу служби како поглавар на државата со силна јавна присутност во разни церемонии и сл. Неговата улога понатаму многу придонела во поправање и подобрување на дипломатската слика на Јапонија.
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Цареви на Јапонија]]
[[Категорија:Јапонски зоолози]]