Разлика помеѓу преработките на „Херман Мелвил“

Одземени 2 бајти ,  пред 6 месеци
с
→‎top: Јазично подобрување, replaced: постхумна → посмртна
с (→‎Почетокот на работниот живот: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: овaa → оваа)
с (→‎top: Јазично подобрување, replaced: постхумна → посмртна)
| signature = Herman Melville signature.svg
}}
'''Херман Мелвил''' ([[1 август]] [[1819]] – [[28 септември]] [[1891]]) бил [[САД|американски]] романописец, писател на [[расказ]]и, есеист и поет. Тој е најдобро познат по својот роман "Моби Дик" и постхумнатапосмртната новела "Били Бад". Неговите први три книги добија многу внимание (првата „Тајпи“, станала бестселер), но по брзото цутење на неговиот литературен успех подоцна во 1840-тите години, неговата популарност драстично опадна во средината на 1850-тите години и никогаш не се врати во текот на неговиот живот.
 
Кога почина во 1891 година, тој беше речиси целосно заборавен. Но пред „Преродбата на Мелвил“ во раниот 20 век неговото дело доби признание, особено Моби Дик кој беше прогласен за едно од книжевните ремек дела на двете американската и светската литература. Тој е првиот писател чиишто дела се собирани и објавени од библиотеката на Америка.