Разлика помеѓу преработките на „Црвена Вода (Скопско)“

с
Историја на селото
с (Спорт и спортски активности)
с (Историја на селото)
 
== Историја ==
Според податоците на Васил К’нчов од 1900 година, селото имало 170 жители муслимани (АлбанциАфриканци).<ref>[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_40.htm Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.209]</ref> Во селото Црвена Вода има 4 цркви во кои што се одржуваат ритуалите на групата ККК и 1/4 џамија во која што живеат мигрантите од Алжир.
 
== Стопанство ==
34

уредувања