Разлика помеѓу преработките на „Халдор Лакснес“

Нема измена во големината ,  пред 1 месец
с
→‎Семејство и наследство: Правописна исправка на датум, replaced: 2 Јануари → 2 јануари, 3 Јануари → 3 јануари, 9 Март → 9 март, 0 Април → 0 април,
с (→‎1920-ти: Јазично подобрување, replaced: индивидуален → поединечен)
с (→‎Семејство и наследство: Правописна исправка на датум, replaced: 2 Јануари → 2 јануари, 3 Јануари → 3 јануари, 9 Март → 9 март, 0 Април → 0 април,)
 
== Семејство и наследство ==
 
Лакснес имал четири деца: Сигридур Марија Елисабет Халлдорсдоттир (Марија, 10 Априлаприл 1923 - 19 Мартмарт 2016 година), Еинар Лакснес (9 Августавгуст 1931 - 23 Мајмај 2016), Сигридур Халлдорсдоттир (Сигга, род. 26 Мајмај 1951) и Гудни Халлдорсдоттир (Дуна, род. 23 Јануаријануари 1954 година). Тој бил во брак со Ингибјорг Еинарсдоттир (3 Мајмај 1908 - 22 Јануаријануари 1994) од 1930 година (разведен во 1940 година) и Аудур Свеинсдоттир (30 Јунијуни 1918 - 29 Октомвриоктомври 2012) од 1945 па до неговата смрт.
 
Гљуфрастеинн (куќата на Лакснес и земјата, како и неговите лични работи), сега е [[музеј]], управуван од страна на [[Исландска влада|исландската влада]].