Разлика помеѓу преработките на „Симеон Георгиев“

нема опис на уредувањето
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: бил македонски револуционер → — македонски револуционер)
 
Роден е во кочанското село [[Пресека]], тогаш во [[Османлиското Царство]], денес во Република Македонија. Влегува во [[ВМОРО]] во 1897 година. Во 1903 година е четник при [[Христо Чернопеев]]. Во 1904-1905 година е во четата на [[Крсто Б'лгаријата]]. По 1907 година до 1912 е самостоен војвода во Кочанско, во која секретар за некое време е [[Тодор Александров]]. На 1 февруари 1910 е направен неуспешен обид за негово убиство во [[Пресека]].
 
При избувнувањето на [[Првата балканска војна]] во 1912 година е војвода на Кочанската партизанска чета № 35 при [[Македонско-одринско ополчение|Македонско-одринското ополчение]], подоцна е на чело на Кочанската чета, служи во 13-та Кукушка дружина, во штабот на 3-та бригада на МОО, а во [[Втората балканска воjнавојна]] е во Здружената партизанска чета. Награден е со орден за храброст, IV степен. По војната продолжува да дејствува во Кочанско со својата чета. Четник кај него е Јордан Мишов.
[[Податотека:Alexandrov's monument in Kyustendil back.jpg|лево|мини|250п|Споменикот [[Се за Македонија (Споменик на Тодор Александров)|"Паднати за слободата на Македонија"]] во Ќустендил со името на Клинчарски (14-ти во втората колона).]]
По [[Првата светска војна]] се утврдува во [[Ќустендил]] и станува помошник на пунктовниот началник на [[ВМРО (Автономистичка)|ВМРО]] во градот. Клинчарски е едно од доверливите лица на [[Тодор Александров]] и дејствува источно од реката Вардар <ref>Македония - история и политическа съдба, Том II, ИК Знание, София, 1998, стр.96.</ref>.
Анонимен корисник