Адамстаун: Разлика помеѓу преработките

Додадени 3 бајти ,  пред 14 години
с
Замена на Image:Img0060.jpg со Image:Adamstown1.jpg (од страна на Martin H. поради: Duplicate, image renamed by BetacommandBot).
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Менува: en:Adamstown, Pitcairn Islands)
с (Замена на Image:Img0060.jpg со Image:Adamstown1.jpg (од страна на Martin H. поради: Duplicate, image renamed by BetacommandBot).)
[[Image:Img0060Adamstown1.jpg|thumb|right|300px|Поглед на Адамстаун]]
 
'''Адамстаун''' ([[англ.]] ''Adamstown'') е единственото населено место на островската земјичка [[Питкерн]], и така воедно е и нејзиниот [[главен град]]. Местото лежи во средиштето на северниот крајбрежен дел на островот и брои население од 50 жители - севкупното население на Питкерн. Адамстаун го држи рекордот за најмал главен град на светот, но сепак има пристап кон сателитска [[телевизија]] (само бесплатни канали), сателитски [[интернет]] и сателитски [[телефон]].