Разлика помеѓу преработките на „Славиша Јокановиќ“

Нема измена во големината ,  пред 5 месеци
с
→‎top: Правописна исправка на датум, replaced: 5 Мај → 5 мај
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: превзе → презе)
с (→‎top: Правописна исправка на датум, replaced: 5 Мај → 5 мај)
Јокановиќ својата тренерска кариера ја започнал во 2007 година, како тренер на [[ФК Партизан|Партизан]] со кој ја освоил двојната круна во српското првенство, но не успеал да се квалификува во [[Лига на шампиони во фудбал|Лигата на шампионите]]. Во 2012 година тој ја продолжува тренерската кариера во Таи лигата како тренер на Муангтонг Јунајтед каде што му ја донел третата титула во историјата на клубот без пораз во првенствениот циклус. Во јули 2013 година, Јокановиќ го преземам бугарскиот фудбаски тим [[Левски Софија]].<ref>[http://topsport.ibox.bg/material/id_1322682451 Йоканович е новият треньор на "Левски" (Jokanović announced as the new manager of "Levski" Sofia)]; Topsport, 16 July 2013 {{bg icon}}</ref> Тој бил ослободен од должностите во октомври, поради лошите резултати, но клупските поддржувачи тврделе дека треба да му се даде време за да се променат работите.<ref>[http://www.novinite.com/articles/154357/Bulgaria%27s+Levski+Set+to+Fire+Coach+Jokanovic+-+Report Bulgaria's Levski set to fire coach Jokanovic]; Novinite, 8 October 2013</ref>
 
На 5 Мајмај 2014 година, шпанскиот фудбалски клуб ФК Херкулес потврдил дека Јокановиќ ќе го предводи клубот до крајот на сезоната, заменувајќи го [[Кике Хернандес]] кој добил отказ после завршувањето на последната позиција во шпанската Сегунда во тој дел од сезоната.<ref>{{наведени вести|url=http://www.marca.com/2014/05/05/futbol/equipos/hercules/1399302161.html|title=Jokanovic, nuevo entrenador del Hércules
|title=Jokanović, new coach of Hércules|publisher=[[Marca (newspaper)|Marca]]|language=es|date=5 May 2014|accessdate=8 April 2015}}</ref> Тој само еднаш успеал да дојде до победа во петте натпревари во сезоната 2013–14 година.<ref>{{наведени вести|url=http://www.mundodeportivo.com/20140531/futbol/hercules-desciende-a-segunda-b-por-tercera-vez-en-su-historia_54408556645.html|title=Hércules desciende a Segunda B por tercera vez en su historia|title=Hércules relegated to ''Segunda B'' for third time in its history|publisher=[[Mundo Deportivo (newspaper)|Mundo Deportivo]]|language=es|date=31 May 2014|accessdate=20 May 2015}}</ref>