Разлика помеѓу преработките на „Саса (растение)“

Додадени 80 бајти ,  пред 6 месеци
нема опис на уредувањето
с (→‎Видови: Јазична исправка, replaced: делимич → делум)
| image = Anemones5.jpg
 
| familia = [[Љутиќи|RanunculaceaeЛутичиња]]
| genus = '''''Anemone'''''
 
}}
'''АнемонаСаса''' или '''сасаанемона''' ({{lang-lat|Anemone}}) е [[род (биологија)|род]] на [[зелјесто растение|зелјести]] [[дикотиледони растенија]] од фамилијата на љутичиња ([[Лутичиња|Ranunculaceae]]). Името е изведено од [[грчки јазик|грчките]] зборови ''anemos'' - ветар и ''mone'' - живеење, затоа што некои видови се пронајдени на ветровити места. Тоа е релативно голем род на отпорни зелјасти растенија со убави цветови. Некои имаат кртоласти корења. Живеат во умерени и ладни краишта.
 
Аномони растат меѓу 15 до 30 см, листови ѝ се во форма на розета, а цвеќињата можат да бидат црвени, роза и бели со шест и повеќе цветни ливчиња. Накчесто се одгледува како украсно цвеќе во дворовите и градините, а овој цвет е познат и како ''[[Адонис]]ов цвет'' според бог од старогрчката митологија.
| ''A.vitifolija'' || 60 cm || бела || лето
|}
 
== Поврзано ==
* [[Морска саса]] — [[жаркари|жаркарско]] морско животно
 
== Наводи ==
== Надворешни врски ==
 
[[Категорија:RanunculalesЛутичиња]]
[[Категорија:Хортикултура]]
[[Категорија:Лековити растенија]]
[[Категорија:Цвеќе]]