Знаме на Ватикан: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Папска држава → Папска Држава, Папската држава → Папската Држава
с (→‎top: Форматна исправка на датуми, replaced: јуни]], 1 → јуни [[1)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Папска држава → Папска Држава, Папската држава → Папската Држава)
}}
'''Знамето на [[Ватикан]]''' заедно со знамето на [[Швајцарија]] се единствените знамиња кои имаат форма на квадрат, односно размерот меѓу неговата должина и ширина е 1:1. Знамето се состои од две еднакви полиња: жолто и бело. Во средината на белото поле се има два клуча: едниот бел, а другиот жолт поврзани со црвена врвца. Над клучевите се наоѓа папската тиара. Клучевите и тиарата го сочинуваат грбот на Ватикан.
Знамето било прифатено на [[7 јуни]] [[1929]] година. Истата година папата Пиј XI го потпишал и договорот со Италија за конечно решавање на прашањето за [[Папска државаДржава|Папската државаДржава]].<ref>[http://flagspot.net/flags/va.html Знаме на Ватикан]</ref>
 
== Историски знамиња ==