Разлика помеѓу преработките на „Отровен брадавичар“

с
→‎Заштитна состојба: removing category per CFD, replaced: унија за заштита → сојуз за заштита
с (Јазично подобрување, replaced: протеини → белковини (3))
с (→‎Заштитна состојба: removing category per CFD, replaced: унија за заштита → сојуз за заштита)
== Заштитна состојба ==
 
Градкото ширење, трговијата со миленици и уништувањето на средината делуваат на бројот на отровни брадавичари. Како резултат на тоа, тие се заштитени од државните закони на Аризона и Невада, нелегалн е да се „ малтретира, повредува, прогонува, лови, да се пука во, да се рани, убива, да се намамува, заробува или да се собира отровниот брадавичар“. Во 1952 година тие станале првите отровни животни на кои им е дадена правна заштита. Отровните брадавичари се запишани како скоро загрозени според МеѓународнатаМеѓународиот унијасојуз за заштита на природата (IUCN). Зоолошката градина Сан Диего е првата зоолошка која успешно размножила единки во заробеништво, правејќи го тоа во 1963 година.
 
=== Односи со луѓето ===