Разлика помеѓу преработките на „Попис на населението во Македонија (2002)“

нема опис на уредувањето
 
| мрежно_место =
| учество =
| население = 2,.022,.547
| процентуална_промена = {{increase}} 2,03%
| најмногу_населен = [[Куманово]] (105,484)
| дополнителен_податок1 =
}}
'''
 
Попис'''Пописот на населението во [[Република Македонија]] од 2002 година''' бил спроведен во периодот од [[1 ноември|1]] до [[15 ноември]] [[2002]] година. Било утврдено вкупно население од 2.022.547 лица.
 
===Резултати по општини===
6.288

уредувања