Бони Голд: Разлика помеѓу преработките

Додадени 24 бајти ,  пред 1 година
с
Додадена категорија
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
с (Додадена категорија)
'''Бони Голд''' (родена{{рн|||1948}} година){{r|born}} —[[Соединети Американски Држави|американска]] [[Математика|математичарка]], [[Математичка логика|математички логичар]], [[Филозофија на математиката|филозоф по математика]] и [[Професор по математика|математички едукатор]]. Таа е пензиониран почесен професор по математика на [[Монмаут универзитет|Монмаут универзитетот]]от.{{r|monmouth}}
 
Голд докторирала во 1976 година на [[Корнел универзитет|Корнел универзитетот]]от, под надзор на [[Мајкл Д. Морли]]. Истражувањето од нејзината дисертација, Компактните и ''<math>\omega</math>''-компактните формули во ''<math>L_{\omega_{1},\omega}</math>'',{{r|mgp}} подоцна биле објавени во списанието ''Archiv für Mathematische Logik und Grundlagenforschung'', и проблематичната [[инфинитивна логика]].{{r|nebres}} Била претседател на одделот за математика на [[Вобаш колеџот]], пред да се пресели во Монмаут, каде што исто така станала раководител на одделот.{{r|prestigious}}
 
Во 2012 година, Голд станала победник на 22-та [[Луис Хеј награда]] на [[Здружение на жени во математиката|Здружението на жени во математиката]], за нејзиниот придонес во математичката едукација. Цитатот од наградата ја истакнал нејзината работа во образовната проценка за додипломските студии по математика, која кулминирала со објавување на издадениот волумен, ''Практики за проценка во додипломската математика''.{{r|hay}} Оваа книга, заедно уредена со Сандра З. Кит и Вилијам А. Мерион, била објавена од страна на [[Математичкото здружение на Америка]] (МАА) во 1999 година.{{r|lesser}}
 
{{Нормативна контрола|LCCN=n00006929|VIAF=47988973}}
 
{{DEFAULTSORT:Голд, Бони}}
[[Категорија:Американски математичари]]
[[Категорија:Математичарки]]
[[Категорија:Апсолвенти на универзитетот „Корнел“]]