Разлика помеѓу преработките на „Куаутемок Бланко“

Додадени 544 бајти ,  пред 3 месеци
нема опис на уредувањето
 
На 22 февруари 2016 година, по еден месец од неговата политичка кариера, било објавено дека Бланко ќе учествува во официјален натпревар од 9-тото коло на мексиканската Примера Дивисион за време на Клаусура првенството 2016, играјќи за клубот во којшто ја започнал неговата кариера - Клуб Америка.<ref>{{cite web|url=http://www.espnfc.com/mexican-liga-mx/story/2813368/cuauhtemoc-blanco-to-get-special-club-america-farewell|title=Club America to give Cuauhtemoc Blanco special farewell in Liga MX|publisher=espnfc.us|date= 22 February 2016}}</ref> Овој натпревар требало да има за цел да му овозможи официјално да ја заврши кариерата во клубот во којшто и ја започнал. На 5 март, Бланко го започна натпреварот против [[Монаркас Морелија|Морелија]] облечен во дрес со број 100 и одиграл 36 минути за Америка на [[Естадио Ацтека]], пред да биде заменет со [[Дарвин Квинтеро]].<ref>{{cite web|url=http://ligamx.net/cancha/informeArbitral/67144/eyJpZENsdWJsb2NhbCI6IjEiLCJpZENsdWJ2aXNpdGEiOiIxMCJ9|title=Informe Arbitral, América 4-1 Morelia|publisher=LigaMX.net}}</ref> За време на натпреварот, Бланко го демонстрирал својот трејдмарк потез по кој станал познат - ''Куаутемиња'' - и имал два удари кон голот, од кои едниот ја завршил во пречката. Америка го добила натпреварот со 4–1.<ref>{{cite web|url=http://www.espnfc.us/mexican-liga-mx/22/blog/post/2823256/cuauhtemoc-blanco-farewells-america-estadio-azteca-in-style|title=Cuauhtemoc Blanco farewells Club America, Estadio Azteca in style|publisher=espnfc.com|date= 6 March 2016}}</ref><ref>{{cite web|url=http://deportes.televisa.com/futbol-mexicano/2016-03-05/cronica-america-vs-morelia-clausura-2016/|title=Regalan goles al 'Cuau'|publisher=Televisa Deportes|date=5 March 2016|access-date=8 March 2016|archive-url=https://web.archive.org/web/20160309023326/http://deportes.televisa.com/futbol-mexicano/2016-03-05/cronica-america-vs-morelia-clausura-2016/|archive-date=9 March 2016|url-status=dead}}</ref>
 
==Репрезентативна кариера==
Бланко ја претставувал [[Фудбалска репрезентација на Мексико|мексиканската репрезентација]] од 1995 до 2010 година (со посебен настап во 2014 година). Тој забележал вкупно 120 настапи и постигнал 39 погодоци за Мексико, со што претставува трет најдобар стрелец за својата земја.
 
== Наводи ==