Разлика помеѓу преработките на „Куаутемок Бланко“

Додадени 152 бајти ,  пред 3 месеци
 
=== Последните сезони===
[[File:Cuauhtémoc Blanco-Dorados.jpg|thumb|upright|Бланко играјќи за [[Дорадос де Синалоа|Дорадос]] во 2012.]]
Во октомври 2009 година, Бланко објавил дека нема да го продолжи договорот со Чикаго Фајр и наместо тоа ќе потпише со мексиканскиот второлигаш [[ФК Веракрус|Веракрус]].<ref>{{cite web|url=https://www.usatoday.com/sports/soccer/2009-10-29-2733898366_x.htm |title=Cuauhtemoc Blanco to leave Chicago Fire for Mexico |publisher=usatoday.com |date=29 October 2010 |access-date=18 June 2010}}</ref> Сепак, по 6 месеци го напуштил Веракрус и заминал во [[ФК Ирапуато|Ирапуато]], клуб кој се натпреварувал во истата лига.<ref>{{cite web |url=http://mexico.cnn.com/deportes/2010/07/16/cuauhtemoc-blanco-confirma-su-pase-al-club-irapuato |title=Cuauhtémoc Blanco confirma su pase al club Irapuato |work=CNN Mexico |date=16 July 2010 |language=es |access-date=6 April 2012 |url-status=dead |archive-url=https://web.archive.org/web/20120127041546/http://mexico.cnn.com/deportes/2010/07/16/cuauhtemoc-blanco-confirma-su-pase-al-club-irapuato |archive-date=27 January 2012 |df=dmy-all }}</ref> Предводен од Бланко, Ирапуато ја освои Клаусура во 2011 година, но тимот не успеал да се пласира во [[Примера Дивисион (Мексико) | Примера Дивисион]], губејќи од [[Клуб Тихуана|Тихуана]] во финалето за промоција.