Куаутемок Бланко: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2.667 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
Размислувајќи за пензија, Бланко уште еднаш одлучил да ја продолжи својата кариера потпишувајќи за [[Клуб Пуебла|Пуебла]], по што се вратил на играњето во најсилната мексиканска лига за првпат по повеќе од пет години. На 21 април 2015 година, тој играл во финалето на Клаусура купот на Мексико против [[Клуб Депортиво Гвадалахара|Гвадалахара]], влегувајќи од клупата. Пуебла го освоила купот и го испратила Бланко како шампион, во она што требало да биде последниот натпревар во неговата кариера.
 
На 22 февруари 2016 година, по еден месец од неговата политичка кариера, било објавено дека Бланко ќе учествува во официјален натпревар од 9-тото коло на мексиканската Примера Дивисион за време на Клаусура првенството 2016, играјќи за клубот во којшто ја започнал неговата кариера - Клуб Америка.<ref>{{cite web|url=http://www.espnfc.com/mexican-liga-mx/story/2813368/cuauhtemoc-blanco-to-get-special-club-america-farewell|title=Club America to give Cuauhtemoc Blanco special farewell in Liga MX|publisher=espnfc.us|date= 22 February 2016}}</ref> Овој натпревар требало да има за цел да му овозможи официјално да ја заврши кариерата во клубот во којшто и ја започнал. На 5 март, Бланко го започна натпреварот против [[Монаркас Морелија|Морелија]] облечен во дрес со број 100 и одиграл 36 минути за Америка на [[Естадио Ацтека]], пред да биде заменет со [[Дарвин Квинтеро]].<ref>{{cite web|url=http://ligamx.net/cancha/informeArbitral/67144/eyJpZENsdWJsb2NhbCI6IjEiLCJpZENsdWJ2aXNpdGEiOiIxMCJ9|title=Informe Arbitral, América 4-1 Morelia|publisher=LigaMX.net}}</ref> За време на натпреварот, Бланко го демонстрирал својот трејдмарк потез по кој станал познат - ''Куаутемиња'' - и имал два удари кон голот, од кои едниот ја погоди пречката со удар надвор од шеснаесетникот. Америка го добила натпреаврот со 4–1.<ref>{{cite web|url=http://www.espnfc.us/mexican-liga-mx/22/blog/post/2823256/cuauhtemoc-blanco-farewells-america-estadio-azteca-in-style|title=Cuauhtemoc Blanco farewells Club America, Estadio Azteca in style|publisher=espnfc.com|date= 6 March 2016}}</ref><ref>{{cite web|url=http://deportes.televisa.com/futbol-mexicano/2016-03-05/cronica-america-vs-morelia-clausura-2016/|title=Regalan goles al 'Cuau'|publisher=Televisa Deportes|date=5 March 2016|access-date=8 March 2016|archive-url=https://web.archive.org/web/20160309023326/http://deportes.televisa.com/futbol-mexicano/2016-03-05/cronica-america-vs-morelia-clausura-2016/|archive-date=9 March 2016|url-status=dead}}</ref>
 
== Наводи ==