Разлика помеѓу преработките на „Жан Калвин“

Додадени 134 бајти ,  пред 9 месеци
нема опис на уредувањето
с (→‎top: Замена со тековно име на предлошка, replaced: {{Никулец за биографија}} → {{Биографија-никулец}})
[[Податотека:Portrait john calvin.jpg|thumb|right|Жан Калвин]]
'''Жан Калвин''' ({{роден на|10|јули|1509}} - {{роден на|27|мај|1564}}) — верски реформатор, основач на [[Калвинизам|калвинистичката протестантска црква]]. Протеран од Франција, заминал во [[Швајцарија]] и Женева ја претворил во град-црква. Основата на неговото учење била „божествената предодреденост“. Вовел строги норми: ги намалил забавите и театарските претстави, забранил жените да носат обетки и свилени фустани итн. Имотите на манастирите ги конфискувал. Следбениците на Калвиновото учење беа [[хугеноти]]те во [[Франција]], а во [[Англија]] - [[пуританизам|пуританците]]. Починал во [[Женева]], на [[27 мај]] [[1564]] година.
 
== Поврзано ==
* [[Учења за христијанската вера]] — капитално дело на Калвин
 
{{Биографија-никулец}}