Разлика помеѓу преработките на „Хале (Зале)“

Одземени 2 бајти ,  пред 5 месеци
с
Јазична исправка, replaced: спикер → водител, Спикер → Водител
с (→‎Главни знаменитости: Правописна исправка, replaced: -ти век → век)
с (Јазична исправка, replaced: спикер → водител, Спикер → Водител)
Во Хале е и најстариот германски евангелистички библиски колеџ, позната како [[Библиотека Мариен]], со 27.000 наслови.
 
Во минатото Хале бил центар на германскиот [[пиетизам]] и одиграл важна улога во создавањето на [[Лутеранство|лутеранската]] црква во Северна Америка, кога [[Хајнрих Муленберг]] и другите биле пратени како мисионери во [[Пенсилванија]] во средината на 18-от век. Муленберг сега е наречен прв Патријарх на Лутеранската црква во Америка. Тој и неговиот син, [[Фридрих Муленберг]], кој бил првиот [[спикерпретседател на американскиотКонгресот Конгресна САД]], дипломирале на Универзитетотуниверзитетот Хале.
 
Сребрениот трезор на ''Halloren'' се изложува повремено во Техничкиот музеј Салин. Тоа е уникатна збирка на сребрени и златни пехари, кои потекнуваат од 1266. Стариот занат „Schausieden“ (вриење на саламурата) може исто така да се набљудува.
* [[Јоханес Хасебрек]] (1910–1977) командант на [[Концентрационен камп Грос-Розен]] е роден во градот.
* [[Фридрих Лудвиг Јан]], студент по теологија на Универзитетот Хале 1796-1800, заминал во бегство и ја користел порфирната пештера над реката Зале на Клаусберге, оваа пештера е позната под името „Jahn Höhle“ (пештера), не само познат по неговите четири Ф како во „frisch, fromm, fröhlich, frei“ (свеж, побожен, среќен и слободен).
* [[Фридрих Муленберг]] бил првиот [[Спикерпретседател на американскиотКонгресот Конгресна САД]], дипломирал на Универзитетот во Хале.
* [[Манфред Кушман]], атлетичар од Источна Германија и [[Европски атлетски првенства|европски првак]] во 1974, живеел во Хале.
* Никел Хофман, мастермасон, работел над триесет години во Хале, вклучувајќи ја и Црквата на плоштадот и Компосанто.