Акцент во македонскиот јазик: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: кa → ка)
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Macedonian accent.svg|мини|Пример за третосложно акцентирање]]
'''Акцент''' ([[латински]]: ''accentus, потпевнување'') или '''нагласок''' — изделување на еден слог од зборот со помош на одредени фонетски средства како што се сила на издишаната воздушна струја, висина на тонот или квалитетот на гласот. Акцентот ги засега самогласките како гласови со најголема звучност и како основа на слогот.{{нав|Општа}} Во зависност од видот на изделената единица, било да е слог, збор или реченица, акцентот може да биде зборовен или ''слоговен'' и реченички или ''фразеолошки''. {{нав|Општа}}