Разлика помеѓу преработките на „Архитектонски поредок“

с
→‎Модернистички приоди: Јазична исправка, replaced: стриктно → строго
с (→‎Делови на столбот: Правописна исправка, replaced: често пати → честопати)
с (→‎Модернистички приоди: Јазична исправка, replaced: стриктно → строго)
== Модернистички приоди ==
 
Подоцна ренесансните стриктни правила биле отфрлени и само некои архитекти низ историјата се држеле стриктнострого до нив. Меѓутоа многу архитекти ги употребувале класичните редови како што сакале.
 
== Поврзано ==