Разлика помеѓу преработките на „Семрежен услужник“

с
→‎top: Јазична исправка, replaced: датотек → податотек
с (Јазична исправка, replaced: конекции → врски (2), конекција → врска)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: датотек → податотек)
'''Семрежен услужник''' ('''ISP''', од [[анг.]] ''internet service provider'') — фирма која им нуди на своите клиенти пристап до [[семрежје]]то.<ref>[http://www.thefreedictionary.com/isp Definition] on The Free Dictionary</ref>. Семрежниот услужник ги поврзува своите корисници на [[Интернет]], користејќи технологија за пренос на податоци, соодветна за доставување на [[семрежен протокол]] пакети или рамки, како што се dial-up, DSL, [[кабелско семрежје]], безжичен или посветен на високо-брзински интерврски.
 
Овие услужници може да обезбедат сметки за е-пошта на корисниците што им овозможува да комуницираат еден со друга со праќање и примање на електронски пораки преку нивните служби за семрежни услужници. Услужните можат да обезбедат услуги како што се далечинско складирање на датотекиподатотеки со податоци во име на своите клиенти, како и други услуги, единствени за секој поединечен услужник.
 
== Краен корисник на врската ==