Разлика помеѓу преработките на „Куаутемок Бланко“

Одземени 2 бајти ,  пред 5 месеци
с
 
===Прослава на головите===
Самиот Бланко признал за мексиканската телевизија и во печатот дека прославата на неговите голови со стрелата е имитација на прославата на головите создадена од поранешниот напаѓач на [[ФК Атлетико Мадрид|Атлетико Мадрид]] [[Кико Нарваес|Кико]]. Во интервју за мексиканскиот весник ''[[Ел Универсал (Мексико Сити) | Ел Универсал]]'') од 2005 година, Бланко објаснува дека додека гледал натпревар од [[Примера Дивисион (Шпанија) | шпанската лига]] во придружба на неговиот соиграч [[Херман Виља]], двајцата играчи се согласиле да го прослават својот следен гол имитирајќи го гестот со стрелата. На крајот, само Бланко го сторил тоа, и на шега го прекорил Виља дека не го одржал зборот.<ref>{{cite web|url=http://www2.eluniversal.com.mx/pls/impreso/noticia.html?id_nota=72484&tabla=deportes |archive-url=https://web.archive.org/web/20110615062200/http://www2.eluniversal.com.mx/pls/impreso/noticia.html?id_nota=72484&tabla=deportes |url-status=dead |archive-date=2011-06-15 |title=Así nació el festejo del 'Flechador' |work=El Universal |access-date=2010-06-18}}</ref> Сепак, официјалната веб-страница на Чикаго Фајр тврдела дека Бланко ги слави постигнатите голови дејствувајќи како императорот [[Куаутемок]], со цел да се покаже почит кон мексиканскиот народ и домородното население.<ref>{{cite web|url=http://chicago.fire.mlsnet.com/players/bio.jsp?player=blanco_c&playerId=bla435579&statType=current&team=t100 |title=Chicago Fire Player Bio |work=[[Chicago Fire S.C.]] |access-date=9 May 2009 |quote=Blanco is equally creative with his goal celebrations. To honor Mexican tradition and history, Blanco strikes the iconic pose of prehispanic ruler Tlatoani Cuauhtémoc... |url-status=dead |archive-url=https://web.archive.org/web/20090225183459/http://chicago.fire.mlsnet.com/players/bio.jsp?team=t100&player=blanco_c&playerId=bla435579&statType=current |archive-date=25 February 2009 |df=dmy }}</ref>
 
==Клупска кариера==