Сложени програмски јазици: Разлика помеѓу преработките

с
→‎Начини на читање на сложените програмски јазици: Unicodifying, replaced: Интерпретира → Толкува
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Правописна исправка, replaced: процесор → обработувач (2), Процесор → Обработувач)
с (→‎Начини на читање на сложените програмски јазици: Unicodifying, replaced: Интерпретира → Толкува)
 
== Начини на читање на сложените програмски јазици ==
 
'''*ИнтерпретиранТолкуван'''
 
Овие јазици директно се читаат и извршуваат без да се компајлираат(преведат) на машински јазик.