Куаутемок Бланко: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.286 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
===Чикаго Фајр===
На 2 април 2007 година, Бланко потпишал за американскиот [[Чикаго Фајр]], клуб кој се натпреварува во [[МЛС]] лигата. Тој бил пречекан од околу 5.000 фанови на [[Тојота Парк]] додека спроведувал интервјуа со медиумите, потпишувал автограми и се поздравувал со фановите. Дебитирал во МЛС лигата во победата со 3-0 на гостувањето кај [[ФК Торонто|Торонто]], забележувајќи асистенција за првиот гол кој го постигнал [[Иван Гереро]]. Својот прв гол го постигнал во третиот натпревар за Фајр, во победата со 2-0 над [[ФК Реал Солт Лејк|Реал Солт Лејк]]; голот подоцна бил избран за [[МЛС гол на годината (награда)|МЛС гол на годината]].<ref>[http://web.mlsnet.com/media/player/mp_tpl.jsp?w=mms%3A//a1503.v115042.c11504.g.vm.akamaistream.net/7/1503/11504/v0001/mlbmls.download.akamai.com/11504/2007/open/partner/sierra_mist/goty/081807_smgoty_w20_blanco_350.wmv&w_id=14327&catCode=partner_sponsor&type=v_free&_mp=1 Media Player] {{webarchive|url=https://web.archive.org/web/20090322184926/http://web.mlsnet.com/media/player/mp_tpl.jsp?w=mms%3A%2F%2Fa1503.v115042.c11504.g.vm.akamaistream.net%2F7%2F1503%2F11504%2Fv0001%2Fmlbmls.download.akamai.com%2F11504%2F2007%2Fopen%2Fpartner%2Fsierra_mist%2Fgoty%2F081807_smgoty_w20_blanco_350.wmv&w_id=14327&catCode=partner_sponsor&type=v_free&_mp=1 |date=22 March 2009 }}</ref> Својата прва сезона ја завршил со 14 натпревари, 4 гола и 6 асистенции. Тој, исто така, одиграл 3 натпревари и во плејофот, каде Чикаго Фајр стигнале до полуфиналето во кое загубиле од [[ФК Њу Ингланд Револушн|Њу Ингланд Револушн]]. Бланко подоцна бил изгласан како финалист за наградите [[Најкорисен играч МЛС|МВП]] и [[Новајлија на годината МЛС|Новајлија на годината]] за сезоната 2007.<ref name="mls">{{cite web | title= MLSnet.com: Press release | work= 2007 MLS award finalists & announcement schedule | url=http://web.mlsnet.com/news/mls_news.jsp?ymd=20071029&content_id=126642&vkey=pr_mls&fext=.jsp | access-date = 2007-10-29 |archive-url = https://web.archive.org/web/20071229110025/http://web.mlsnet.com/news/mls_news.jsp?ymd=20071029&content_id=126642&vkey=pr_mls&fext=.jsp |archive-date =29 December 2007}}</ref>
 
За време на своето играње во МЛС, Бланко бил втор најплатен играч во лигата, по играчот за врска на [[Лос Анџелес Галакси]] [[Дејвид Бекам]], заработувајќи 2,7 милиони долари годишно.<ref>{{cite news |url= http://goal.blogs.nytimes.com/tag/cuauht%C3%A9moc-blanco/ |archive-url= https://archive.today/20110722102905/http://goal.blogs.nytimes.com/tag/cuauht%C3%A9moc-blanco/ |url-status= dead |archive-date= 22 July 2011 |title= Mr. White Gets to 100 Caps (Maybe), Walks Away |access-date= 21 September 2008 |newspaper= New York Times }}</ref>
 
На 24 јули 2008 година, во [[МЛС Ол-стар натпревар 2008|МЛС Ол-стар натпреварот]] против [[ФК Вест Хем Јунајтед|Вест Хем Јунајтед]], Бланко ја освоил наградата МВП забележувајќи една асистенција и еден гол, за 46 минути игра. МЛС Ол-стар тимот победил со 3-2.
 
== Наводи ==
 
==Надворешни врски==
*[https://int.soccerway.com/players/cuauhtemoc-blanco/10071/ Куаутемок Бланко на soccerway]
*[http://www.betogarciaaspe.com/ Вебсајт на Гарсија Аспе]
*[https://www.transfermarkt.com/cuauhtemoc-blanco/profil/spieler/28066 Куаутемок Бланко на transfermarkt]
*[http://www.national-football-teams.com/v2/player.php?id=14536 Профил] на National Football Teams
*[https://www.espn.com/soccer/player/_/id/146417/cuauhtemoc-blanco Куаутемок Бланко на espn]
*[http://www.rsssf.com/miscellaneous/garciaaspeblanco-intlintlg.html Репрезентативна статистика] на [[rsssf]]
 
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Бланко, Куаутемок}}