Проституција: Разлика помеѓу преработките

Додадени 62 бајти ,  пред 1 година
с
* „[[Госпоѓицата Фифи]]“ ([[француски]]: ''Mademoiselle Fifi'') — расказ на францускиот писател [[Ги де Мопасан]] од 1882 година.<ref>„Гиј де Мопасан, ''Изабране новеле'' (друга књига). Култура, Београд, 1950, стр. 127-143.</ref>
* „[[Топка маст]]“ ([[француски]]: ''Boule de suif'') — расказ на францускиот писател Ги де Мопасан од 1880 година.<ref>„Гиј де Мопасан, ''Изабране новеле'' (друга књига). Култура, Београд, 1950, стр. 7-58.</ref>
* „Пристаниште“„[[Пристаниште (расказ на Мопасан)|Пристаниште]]“ — [[расказ]] на францускиот [[писател]] [[Ги де Мопасан]].<ref>„Пристаниште“ во: Гиј де Мопасан, ''Изабране новеле'' (друга књига). Култура, Београд, 1950, стр. 308-320.</ref>
* „[[Дуќанот на Теље|Тељеовата куќа]]“ (француски: ''La Maison Tellier'') — расказ на францускиот писател Ги де Мопасан од 1881 година.<ref>„Гиј де Мопасан, ''Изабране новеле'' (друга књига). Култура, Београд, 1950, стр. 59-98.</ref>
* „Курви“ (''Whores'') - песна на американската рок-група „[[Џејнс адикшн]]“ (''Janes Addiction'') од 1987 година.<ref>[https://www.discogs.com/es/Janes-Addiction-Janes-Addiction/master/32058 Discogs, Janes Addiction* ‎– Janes Addiction (пристапено на 14.12.2020)]</ref>