Разлика помеѓу преработките на „Георги Прванов“

с
typo
с (Бот Додава: lt:Georgi Parvanov)
с (typo)
[[Слика:Georgi purvanov.jpg|мини|Георги Прванов]]
 
'''Георги Седефчов Прванов''' ([[бугарски јазик|бугарски]]: ''Георги Седефчов Първанов'') е [[Политика|политичар]] од [[БугаријаиБугарија]] и [[Претседател на Бугарија|претседател на Република Бугарија]], избран е во [[18 ноември]] [[2001]] г. Пред тоа беше претседател на [[Бугарска социјалистичка партија|Бугарската социјалистичка партија]].
 
Прванов е роден во село [[Сириштник]], [[Перничка област|Перничко]] на [[28 јуни]] [[1957]]г. Пораснал во соседното село [[Косача]]. Георги Прванов е оженет и има два сина. (2005 г.)
5.612

уредувања