Разлика помеѓу преработките на „Куаутемок Бланко“

Додадени 1.387 бајти ,  пред 4 месеци
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Infobox football biography-retired | playername = Куаутемок Бланко | image = Податотека:Blanco Ve...)
 
 
==Технички карактеристики==
Бланко важи за еден од најголемите мексикански фудбалери на сите времиња. Неговиот дрзок, агресивен и конфронтативен стил на игра се рефлектира и на теренот и надвор од него.<ref>{{cite web|title=Can Mexico's most controversial soccer star score the most improbable goal of his career?|url=https://splinternews.com/can-mexicos-most-controversial-soccer-star-score-the-mo-1793848265|work=Splinter News|first=Rafael|last=Fernandez de Castro|quote=The soccer star was known for his ingenuity in the field with famous tricks like the celebrated Cuatemiña and controlling the ball with his butt and his camel-hump back.|date=8 June 2015|access-date=27 September 2018}}</ref>
Бланко важи за еден од најголемите мексикански фудбалери на сите времиња.
 
Тој бил офанзивен играч од средниот ред, поточно класичен плејмејкер, кој и покрај тоа што играл како играч за врска, се истакнувал со своите технички квалитети, асистенции и голови.
 
Во [[1990-тите|деведесеттите години]], тој станал познат по измислувањето на ''Куатемиња'', посебен технички потез кој што се состои од ослободување од противникот со скокање созаглавувајќи ја топка меѓу нозете,<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=zFu_sw99MUU Cuauhtemiña], ''YouTube.com''.</ref> нешто што тој го изложил во натпреварот против {{NazNB|FUrep|KOR}} вона [[Светско првенство во фудбал 1998|ФранцијаМундијалот 981998]] во [[Франција]] и за време на [[Светско првенство во фудбал 1998|Мундијалот 2002]] против [[Фудбалска репрезентација на Италија|репрезентацијата на Италија]].<ref>[http://www.intergoals.co.uk/glossary/c/cuauteminha.html Cuauhtemiña] {{webarchive|url=https://web.archive.org/web/20090323071228/http://www.intergoals.co.uk/glossary/c/cuauteminha.html |date=23 March 2009 }}, ''Intergoals.co.uk''. посетено 27 март 2021</ref><ref>{{cite web|url=http://www.gazzetta.it/Calcio/Estero/Primo_Piano/2008/09/11/blanco.shtml|title=Messico, Blanco dice basta - Addio alla "Cuauhteminha"|editor=gazzetta.it|date=11 септември 2008|access-date=25 октомври 2014}}</ref>
 
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Бланко, Куаутемок}}