Разлика помеѓу преработките на „Штепениц (Елба)“

Нема измена во големината ,  пред 2 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: влива → влева
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: }}) е → }}) —)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: влива → влева)
 
'''Штепениц''' ({{lang-de|Stepenitz}}) — [[река]] во округот [[Пригниц]], во [[Бранденбург]], [[Германија]]. Таа е десна [[притока]] на [[Елба]] и е долга околу 84 километри. [[Демниц]] е лева притока на Штепениц.
 
Изворот на Штепениц е околу 5 километри југоисточно од [[Мајенбург]]. Заедно со [[Картане]], Штепениц се вливавлева во Елба кај [[Витенберге]].
 
Гускина патека („Gänsetour“) е велосипедска патека долга 70 километри долж Штепениц. Именувана е во чест на семејството Ганс цу Путлиц, едно од најстарите благороднички семејства во Бранденбург.