Разлика помеѓу преработките на „Тигар (река)“

Нема измена во големината ,  пред 2 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: влива → влева
с (→‎top: Отстранета непотребна категорија)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: влива → влева)
 
[[Податотека:Eufrat-Tigarmk.GIF|right]]
'''Тигар''' е источната река од двете големи реки кои го дефинираат регионот [[Месопотамија]]. Таа извира во [[Турција]] и минува низ [[Ирак]], па се спојува со [[Еуфрат]], сочинувајќи го [[Шат ел-Араб]]. На крајот се вливавлева во [[Персиски Залив|Персискиот Залив]].
 
{{река-никулец}}