Бени (река): Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Особености: Правописна исправка, replaced: влива → влева
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Поврзано: Отстранета непотребна категорија)
с (→‎Особености: Правописна исправка, replaced: влива → влева)
 
== Особености ==
 
Реката извира северно од [[Ла Пас]] и тече североисточно низ [[пампа|пампите]]. Една од притоките на рекава е реката [[Туичи (река)|Туичи]] во националниот парк [[Национален парк Мадид|Мадид]]. Јужно од [[Руренабаке]] реката продолжува да тече низ шуми. Реката се вливавлева во реката Маморе на [[бразил]]ско-боливиската граница.
 
== Поврзано ==