Разлика помеѓу преработките на „Зеленград“

Додадени 24 бајти ,  пред 9 месеци
с (Правописна исправка, replaced: повеке → повеќе (3))
Според истражувањата од 1970-тите, родови во селото се:
 
* '''Доселеници:''' ''Савевци (3 к.)'' доселени се во XVIII век од некое село во [[Горна Пчиња]], се сметаат за основачи на денешното село; ''Јовчевци (3 к.), Мишаци (5 к.) и Соколовци (3 к.)'' доселени се од селата на [[Козјак]] и [[Горна Пчиња]], нешто после првиот род; ''Богдановци (5 к.), Митревци (8 к.) и Марковци (4 к.)'' доселени се од селото [[Горно Гратче|Градче]] кај [[Кочани]]; Луковци (2 к.) доселени се од селото [[Луково (Кратовско)|Луково]]; ''Калуѓерци (1 к.)'' водат потекло од некој човек кој дошол во почетокот на 20 век од некое место во [[Грција]].<ref>{{Наведена книга|title=Злетовска област-Географско-историски осврт|author=Апостолов Александар|author2=Кондев Тодор|publisher=|author3=Апостол Керамидчиев|year=1974|isbn=|location=Скопје|pages=}}</ref>
 
== Општествени установи ==
Анонимен корисник