Разлика помеѓу преработките на „Кепреш“

Одземени 2 бајти ,  пред 8 месеци
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: реус → реј
с (Исправка на име, replaced: Нектанебо → Нектанеб)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: реус → реј)
'''Кепреш''' (''ḫprš'') — древна египетска кралска круна. Исто така е позната како '''сина круна''' или '''воена круна'''. [[Фараон]]ите од [[Ново Кралство|Новото Кралство]] честопати се прикажани како ја носат во битка, но исто така често се носело и на церемонии.<ref>e.g. Myśliwiec, Karol, ''Eros on the Nile'', Cornell University Press 2004, p.14</ref> Многумина порано ја нарекувале воена круна, но современите историчари се воздржуваат од тоа така да ја дефинираат.<ref>Kuhrt, Amélie, ''The Ancient Near East: C.3000–330 B.C.'', Taylor & Francis 1995, p.190</ref>
 
Сè уште не е пронајден оригинален пример за кепреш. Врз основа на античките уметнички претстави, некои египтолози претпоставуваат дека кепрешот бил направен од кожа или зацврстена ткаенина <ref>Maisels, Charles Keith, ''Early Civilizations of the Old World'', Routledge 2001, p.60</ref>. Со оглед дека ''дешрет'' (црвена круна) и ''хеџет'' (бела круна) очигледно биле ткаени од некакво растително влакно, круговите или прстените што ги украсуваат античките уметнички претстави на кепреш може наместо тоа да укажуваат на редовната низа на хексагонални дупки на [https://www.triaxial.us/Images/BasicR%20pat.jpg отворено триаксијално ткаење] . Како и со многу други кралски круни, [[уреусуреј]] (кобра) била закачена на предниот дел на кепрешот како симбол на власта.
==Галерија==
<gallery>