Разлика помеѓу преработките на „Именка“

Додадени 12 бајти ,  пред 5 месеци
с
нема опис на уредувањето
с (→‎Историја: Правописна исправка, replaced: старите Грци → Старите Грци)
с
== Род на именките ==
 
Секоја именка во македонскиот јазик си има свој [[род]]: машки, женски или среден. Родот е содржан во именката и тој не може да се промени.
 
''На пр.: човек - машки род; жена - женски род; дете - среден род.''
 
== Бројот на именките ==
Кај именките разликуваме два броја: [[еднина]] и [[множина]].
 
Со еднина се означува еден предмет (суштество, појава), а со множина - повеќе од именуваните предмети.
190

уредувања