Разлика помеѓу преработките на „Бугарштици“

Нема измена во големината ,  пред 9 месеци
с (Правописно подобрување, replaced: 19 векXIX век (2), 18 векXVIII век (2))
 
==Список на најпознати бугарштици==
[[Податотека:Бугарштици (1969).jpgpng|мини|„Бугарштици“, Рад, Белград, 1969.]]
Најпознати бугарштици се:<ref>''Bugarštice''. Beograd: Rad, 1969.</ref><ref>''Бугарштице''. Београд: Рад, 1979.</ref>
* [[Крале Марко и брат му Андријаш]] (''Марко КраљевиҺ и брајен му Андријаш'')
193

уредувања