Разлика помеѓу преработките на „Помош:Разговорна страница“

с
→‎top: Тековен поим, replaced: шаблонот → предлошката
с (→‎Како да се одржува двонасочен разговор: Јазична исправка, replaced: конверзации → разговори (2))
с (→‎top: Тековен поим, replaced: шаблонот → предлошката)
 
* '''Википедиските разговорни страници''' се користат за дискусија на постоечки и развивани начела (политики), насоки (водичи) и предлози.
 
Врската '''Разговор''' води кон страница во истиот [[Wikipedia:Именски простор|именски простор]] како и статијата, корисничката страница, или шаблонотпредлошката со дополнително „Разговор“ пред двете точки, пример: ''Разговор:Википедија'', ''Разговор:Македонија'' итн.
 
== Основни правила за сите разговорни страници ==