Разлика помеѓу преработките на „Џовани Бокачо“

Одземени 2 бајти ,  пред 4 месеци
с
Правописна исправка, replaced: и т.н. → итн.
(Одбиена последната промена (од 89.205.127.245) и ја поврати преработката 3891769 на Ehrlich91)
Ознака: Рачно отповикување
с (Правописна исправка, replaced: и т.н. → итн.)
 
* [[Ловот на Дијана]], покус еп.
 
Во позрелите дела на Бокачо треба да се спомене и т.нитн. прв италијански психолошки роман ''[[Елегија на госпоѓа Фјамета според неа на жените вљубени раскажана]]'', кој е интересен по раскажувањето во прво лице. Раскажувачот е жена, па тој факт го прави ова дело уште поинтересно.
 
Меѓу помалите дела на италијански јазик се ''[[Буколички песни]]'', како и биографиите на познатите жени (од Ева до [[Ивана Неаполска]]), потоа важното учено дело на Бокачо ''[[За родословите на паганските богови]]'', а треба да се истакне и активноста на Бокачо во врска со проучувањето на делото на Данте. ''[[Расправите во слава на Данте]]'' го содржат култот на Бокачо кон големиот поет на ''[[Божествена комедија|Комедијата]]'', па со право се смета дека токму Бокачо ја нарекол ''божествена''.
== Наводи ==
{{наводи}}
 
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Италијански писатели]]
[[Категорија:Италијански хуманисти]]