Тетрастил: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: старите грци → Старите Грци, Стари грци → Стари Грци
[проверена преработка][проверена преработка]
(изменета категоризација)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: старите грци → Старите Грци, Стари грци → Стари Грци)
[[Податотека:TempleOfPortunus-ForumBoarium.jpg|200px|thumb|right|[[Портунов храм]] во тетрастил]]
[[Податотека:tetrastil.png|thumb|right|200px|Цртеж на [[Храм на Атена Ника|храмот на Атена Ника]] во тетрастил]]
Во [[Класична архитектура|класичната архитектура]], '''тетрастил''' е [[колонада|колонадиран]] [[портик]] со четири столба, обично на [[храм]], или зграда со тетрасилска колонада. Тетрастилот често го употребувале [[Стари грциГрци|старитеСтарите грциГрци]] и [[етрурци]]те за мала архитектура кај јавните згради и [[амфипростил]]ски олтари кај големите [[хексастил]]ски храмови во светилиштата.
 
[[Стар Рим|Римјаните]] употребувале четиристолбни портици кај [[псевдопериптерална зграда|псевдопериптералните]] храмови како [[Портунов храм|Портуновиот храм]], како и кај [[амфипростил]]ските храмови како [[Храм на Венера и Рома|храмот на Венера и Рома]], и [[простил]]ските влезни портици кај големите јавни згради како [[Базилика на Максентиј и Константин|базиликата на Максентиј и Константин]].