Канонизација: Разлика помеѓу преработките

Додадени 64 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Додадена категорија
с (Bot: Migrating 42 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q51621 (translate me))
с (→‎top: Додадена категорија)
'''Канонизација''' е [[процес]] преку кој [[христијанство|христијанска]] [[црква]] декларира [[светец]], со што тој влегува во листата на признати светци. Процесот најмногу е користен во [[католичката црква]], но, исто така, се користи и во [[православие]]то.
 
{{Reli-stub}}
[[Категорија:Светци]]
[[Категорија:Католичка црква]]
[[Категорија:Христијански поими]]
 
 
{{Reli-stub}}