Палата: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 1 година
с
Правописна исправка, replaced: стариот Рим → Стариот Рим
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Правописна исправка, replaced: стариот Рим → Стариот Рим)
 
[[Податотека:Praha Veletržní palác jih.jpg|мини|Трговска палата во Прага]]
 
Зборот палата доаѓа од францускиот збор и од латинското име на еден рид на кој се наоѓал [[стариотСтариот Рим]], каде живееле богати луѓе и некои од римските цареви. Подоцна, зборот палата го означувала станбениот дел од [[градо]]т. Во [[средниот век]], благородништвото и владетелите биле населени во [[Замок|замоците]] кои биле утврдени со различни системи на утврдувања, како со ѕидови, така и со утврди. Кога во [[19 век|19. век]] важноста на благородништвото ослабела, палати биле нарекувани згради кои се јавни, како и големи комерцијални објекти.
 
==Палатата како тема во уметноста и во популарната култура==
 
{{никулец}}
 
[[Категорија:Архитектура]]