Разлика помеѓу преработките на „Шон Малоуни“

Додаден 1 бајт ,  пред 7 месеци
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: национален тим → репрезентација, киот репрезентација → ката репрезентација
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: flagicon → знамеикона (2))
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: национален тим → репрезентација, киот репрезентација → ката репрезентација)
}}
 
'''Шон Ричард Малоуни''' (роден на 24 јануари 1983 година во [[Мири]], [[Саравак]], [[Малезија]]) — [[Шкотска|шкотски]] [[фудбалер]] кој игра како [[Среден ред (фудбал)|крило или офанзивен во средниот ред]] за англискиот [[Премиер лига]]ш [[ФК Виган Атлетик|Виган Атлетик]] и [[Фудбалска репрезентација на Шкотска|ШкотскиотШкотската национален тимрепрезентација]].
 
Малоуни е познат по неговиот прецизен удар, техничките способности и самодовербата кога шутира. Тој е првиот играч во шкотскиот фудбал кој успеал да ги добие и двете награди SPFA Играч на годината и SPFA млад играч на годината во истата сезона, во 2006 година за време на неговиот прв престој во [[ФК Селтик|Селтик]].