Машка кошаркарска репрезентација на СССР: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Јазична исправка, replaced: националниот тим → репрезентацијата
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: националниот тим → репрезентацијата)
 
| color2=FFFFFF|
| country_alt = Советский Союз
| fiba_ranking = распадната<sup></sup>
| team colours = црвена, бела, сина
| joined_fiba = 1923
}}
 
'''Машката кошаркарска репрезентација на [[Советскиот Сојуз]]''' бил националниот тимрепрезентацијата кој ја претставувал државата на меѓународните кошаркарски турнири. СССР бил член на [[ФИБА Европа]] сè до [[1990]] година. Според достигнувањата и титулите, СССР е најуспешната кошаркарска нација.<ref>[http://www.fiba.com/pages/eng/fc/FIBA/fibaHist/p/openNodeIDs/987/selNodeID/987/fibaHist.html]</ref> Така, СССР имал 9 учества на Олимпијадите (две злата, четири сребра, три бронзи), 9 учества на светските првенства (три злата, три сребра, две бронзи) и 21 учество на Евробаскетот, каде освоила 14 злата, три сребра и четири бронзи.
 
== Поврзано==