Машка кошаркарска репрезентација на Германија: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Јазична исправка, replaced: националниот тим → репрезентацијата
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: националниот тим → репрезентацијата)
}}
 
'''Машката кошаркарска репрезентација на [[Германија]]''' е националниот тимрепрезентацијата кој ја претставува државата на меѓународните натпреварувања. Репрезентацијата е предводена од [[Германски кошаркарски сојуз|Германскиот кошаркарски сојуз]] и е член на [[ФИБА Европа]]. Германија е наследник на [[Западна Германија]] и по обединувањето на Западна со [[Источна Германија]] има само една репрезентација. До денес Германија има 20 учества на Евробаскетот со едно злато и едно сребро, пет учества на олимписките турнири без медали и пет учества на светските првенства со една бронза.
 
==Состав==