Разлика помеѓу преработките на „Лукас Подолски“

Додадени 2 бајти ,  пред 4 месеци
с
Јазична исправка, replaced: националниот тим → репрезентацијата (2)
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: ]]) e → ]]) —)
с (Јазична исправка, replaced: националниот тим → репрезентацијата (2))
'''Лукас Подолски''' (роден на [[4 јуни]] [[1985]] година во [[Гливице]], [[Полска]]) — [[Германија|германски]] [[фудбалер]] со [[Полска|полско]] потекло кој во моментов настапува за јапонскиот клуб Висел Кобе како напаѓач. Тој е син на поранешниот полски фудбалер Владемар Подолски. Иако Лукас е роден во [[Полска]], тој настапува за репрезентацијата на Германија, каде неговото семејство се преселило кога тој имал само 2 години. Израснал во градот [[Бергхајм]].
 
Своето деби во [[Фудбалска репрезентација на Германија|националниот тимрепрезентацијата на Германија]] го имал на [[6 јуни]] [[2004]], на возраст од 19 години, против [[Фудбласка репрезентација на Унгарија|Унгарија]] во пријателски натпревар одигран во [[Кајзерслаутерн]].
 
==Кариера==
 
===Враќање во Келн===
Подолски ги послушал советите на селекторот на [[Фудбалска репрезентација на Германија|Германија]] [[Јоаким Лев]] и се вратил во Келн како би ги задржал шансите за настап во националниот тимрепрезентацијата. Тој бил главна фигура во тимот во следните три сезони во кој Келн се натпреварувал во Бундеслигата. Сепак, и покрај 18 голови на Подолски во сезоната 2011-12 Келн испаѓа од лигата.
 
===Арсенал===