Европско првенство во фудбал 2004: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Јазична исправка, replaced: национален тим → репрезентација, националниот тим → репрезентацијата, киот репрезентација → ката репрезе
[проверена преработка][проверена преработка]
с →‎top: Правописна исправка, replaced: 04 јули → 4 јули
с →‎top: Јазична исправка, replaced: национален тим → репрезентација, националниот тим → репрезентацијата, киот репрезентација → ката репрезе
Ред 24:
Како и на Еуро 1996 и [[УЕФА Еуро 2000|Еуро 2000]] изданијата, на завршниот турнир се натпреваруваа 16 екипи - домаќините плус 15 екипи кои успешно ги совладаа квалификациите за Еуро 2004, кој започнале во септември 2002 година. Фудбалската репрезентација на Летонија за првпат обезбеди учество на еден голем турнир елиминирајќи ја [[Фудбалска репрезентација на Турција|Турција]] во квалификациите, односно баражот, додека [[Фудбалска репрезентација на Грција|Грција]] се врати на Европските првенства по 24 години.
 
Турнирот бил полн со изненадувања и импресии: репрезентациите на [[Фудбалска репрезентација на Германија|Германија]],[[Фудбалска репрезентација на Шпанија|Шпанија]] и [[Фудбалска репрезентација на Италија|Италија]] биле елиминирани во групната фаза, додека [[Фудбалска репрезентација на Франција|националниот тимрепрезентацијата на Франција]], (бранителите на првенството), биле поразени во четврт-финалето од Грција.[[Фудбалска репрезентација на Португалија,|ПортугалскиотПортугалската национален тимрепрезентација]] закрепна од поразот на отворањето на првенството против Грција, и од натпревар во натпревар беа се посилни, елиминирајќи ја [[Фудбалска репрезентација на Англија|Англија]] и [[Фудбалска репрезентација на Холандија|Холандија]] на патот до финалето. За првпат на еден голем фудбалски турнир, учесниците на последниот натпревар беа истите тимови како на првиот натпревар.<ref>{{Наведена мрежна страница|last1=Holland|first1=Phil|last2=Williamson|first2=Martin|title=History of the Euros: European Championships 2004|url=http://espnfc.com/en/news/1053830/league/uefa-euro/season/2012/european-championships-2004.html|publisher=[[ESPN]]|accessdate=17 June 2012|date=29 April 2012}}</ref> Португалија била поразена од Грција, со голот на [[Ангелос Харистеас]].<ref>{{наведени вести |title=Charisteas the hero as Greece defy the odds |first=Kevin |last=McCarra |url=https://www.theguardian.com/football/2004/jul/05/euro2004.sport1 |work=The Guardian |publisher=Guardian News and Media |date=5 July 2004 |accessdate=24 May 2012 }}</ref> Триумфот на Грција бил неочекуван, со оглед на тоа дека тие учествувале до тогаш само на две други големи првенства, Еуро 1980 и [[Светско првенство во фудбал 1994|Светско Првенство во фудбал 1994 година]], каде што не успеа да победат на ниту еден натпревар.
 
За време на церемонијата на отворањето на турнирот, бил прикажан брод - кој ги симболизира португалските откритија и патувањата на португалските истражувачи - како и едрење преку морето, при што се претворил во знамињата на сите земји натпреварувачи.<ref>{{наведени вести |title=Euro 2004 build-up in pictures |url=http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/euro_2004/photo_galleries/3800931.stm |publisher=BBC Sport (British Broadcasting Corporation) |date=12 June 2004 |accessdate=10 June 2012 }}</ref> На завршната церемонија, португалско-канадската пејачка [[Нели Фуртадо]] ја изведе песната"[[Форца]]".